Aile hekiminin görevleri nelerdir

İnsanın biyolojik, psikolojik, sosyal bir bütün olduğu bilinciyle hareket eden başka bir doktora ihtiyaç var. İşte bu da ‘aile hekimi’dir.

aile-hekimi-kadın
Aile Hekimi’nin Görevi, Uzmanlık Dalları Arasında Koordinasyonu Sağlamak mıdır?

Aile hekimi, sağlık sisteminin temel taşıdır. Dünyada gelişmişlik kıstası olarak görülen bebek ölüm hızı, anne ölüm hızı ya da yıllık infeksiyon sayıları gibi parametrelerin hepsi aile hekiminin vereceği etkin hizmetle düşer. Aynı zamanda etkili yapılan koruyucu hekimlik ile sosyal devletlerin sırtındaki en büyük yüklerden biri olan sağlık finansmanı da rahat bir nefes alır.
Aile Hekimine Neden Gidelim ?
Bir kadının özel ya da devlete bağlı bir sağlık kuruluşunda gebe olduğu tespit edilince aile hekimi onun bu durumundan haberdar olur. Gebeliği boyunca belli aralıklarla takip eder ve rutin tetkiklerini yapar. Lohusalığında takiplerini sıklaştırır, bebeği 1 yaşına kadar hiç hasta olmasa bile en az 8 kez görür, aşılarını yapar, D vitamini ve demir desteğini sağlar. 5 yaşına kadar da belli aralıklarla takip eder, büyüme ve gelişmesini izler. Bütün kadınları doğurganlığın başlangıcından menapoza kadar yani 15-49 yaş aralığında gebe kalsın kalmasın belli aralıklarla takip eder. Kronik hastalığı olanların hastalıklarını izler, değerlendirir. Bunlar sadece yaptığı koruyucu hekimliğin bir kısmıdır. Bunun dışında kendi poliklinik şartlarında tedavi hizmeti de sunar. Bütün bu hizmetlerden sosyal güvencesi olsun ya da olmasın hiçbir ücret talep etmez.

Peki Sağlık Ocakları Aile Sağlığı Merkezi adını alınca ne değişti? 

Teorik olarak öyle gibi görünse de pratikte çok şey değişti. Bir kere tüm nüfus bu şemsiye altına alındı. Anne yada bebek aile hekimine başvurmasa dahi, aşıları, gebeliğin gidişatı, bebeğin gelişimi aile hekimi tarafından takip ediliyor. Doktor hastalarını tanıyor, hastalar hekimlerini tanıyıp her konuda rahatlıkla başvurabiliyor. İletişim ve buna paralel olarak hasta memnuniyeti arttı.

Aile hekiminizin kim olduğunu öğrenmek istiyorsanız   TC kimlik numaranız ile  öğrenin 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir