Boyun fıtığı neden olur?

Boyun fıtığı neden olur? Belirtileri Nelerdir?

Boyunda 7 adet omur kemiği vardır. Bunlardan 1. ve 2.’si arasında disk yoktur, diğerlerinin arasında disk vardır. boyun omurları arasında bulunan ve amortisör görevi gören disklerin zamanla yıpranması ve fıtıklaşmasıdır. Boyun Fıtığının Bir çok sebebi olabilir,bu nedenleri sıralarsak;

boyun-fıtığı

1-) Yaşlanma ; Omurlar arasında yer alan diskler, yaşlılıkla birlikte kurumaya, küçülmeye ve yerlerinden kayıp dışarı çıkmaya başlar.Ancak fıtığa yakın sinir, kas ve dokulara baskı olursa boyun ve kollarda ağrı, güçsüzlük ve uyuşukluk meydana gelebilir.

2-) Travmalar ve Kazalar ;Trafik kazaları, spor yaralanmaları, bu tip boynu zorlayan ani hareketler, düşmeler ve darbeler boyun fıtığına neden olabilir.

3-) Duruş Bozukluğu ( Yanlış Oturmak) ; Boyna yük bindirecek şekilde öne eğik oturmak boyun düzleşmesine ve daha ileride boyun fıtıklarına neden olabilir.Büroda masa başı işlerde Bilgisayar kullanırken genellikle yanlış oturma şeklimiz boyun fıtığı nedenleri içerisindedir.

4-) Genetik Yatkınlık durumu ; Boyun fıtığının kalıtsal olup olmadığı ile ilgili araştırmalar yetersiz olsa da genel olarak doktorlar hastalarından elde ettiği verilere dayanarak, genetik faktörlerin boyun fıtığına etki edebileceği yönündedir.

5-) Sigara ;
Sinir uçlarındaki damarların daralmasıyla kan dolaşımının bozulması ve dokuların yeterince beslenmemesi sonucu boyun fıtığında artış görülür.

6-) Osteoropoz ; Halk arasında kemik erimesi diye adlandırılan durumdur.Fakat bu süreçte kemik öz anlamıyla erimez güç kabına uğrar bu duruma kemik erimesi denir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte aslında herkeste osteoropoz süreci başlar ancak menopozla birlikte kadınlarda bu süreç daha fazla hız kazanır. Kemiklerin kırılganlığın artması tüm vücudu etkilediği gibi boynu da etkiler ve kemiklerdeki güçsüzlük nedeniyle disklere fazla yük bindiğinden, fıtık riski artar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir