Boyun fıtığının belirtileri nelerdir?

Boyun fıtığının belirtileri nedir?

boyun fıtığı

Boyun fıtığı : Boyunda 7 adet boyun omuru bulunmaktadır,Bu Omurların arasında da hareket edebilmemizi sağlayan diskler vardır. Bu Diskler içerdiği su ve kollajen yapı sayesinde omurga üzerine binen yükü absorbe edip, Aynı zamanda iki kemik dokunun da birbirine temas etmesini engelliyor.

Yaşın ilerlemesi veya yaşanan travmalar sonrasında disk dokusu suyunu kaybedip sertleşerek hareketi kısıtlar. Bedenin yükünü taşıyan bu disk dokusu dejenere olduğu zaman ise Boyun fıtığı rahatsızlığı ortaya çıkıyor.

boyun fıtığı-1

Boyun fıtığının belirtileri;

Hastalığın başlangıç döneminde boyun ve sırt ağrısı ön planda olur. durum ilerledikçe dejenere olan diskin sinirlere baskı yapması sonucunda kollarda , parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar ortaya çıkar. Bir süre sonra sinirin baskı altında kalmasına bağlı olarak kuvvet azalması başlar. Tedavi edilmeme durumunda ise yani ileri olgularda omurilik baskı altında kalınca bacaklarda güçsüzlük ve idrar kaçırma gibi oldukça tehlikeli bir dönem başlar.

boyun fıtığı çizim

Boyun Fıtığı ile bel fıtığı Halk arasında karıştırılabilir.fakat bel fırığında ağrı bel ve aşağısına kadar olan ağrıları kapsar,boyun fıtığında ise bu bütün vücuda kadar ulaşabilir..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir