Çocuğunuzun beslenmesinde nelere dikkat etmelisiniz

Zeki ve akıllı bir çocuğu olmasını isteyen anneler her şeyi çocuktan beklemeyin. Onun hem kişiliğinin, hem karakterinin hemde zekasının tam anlamıyla mükemmel olmasını istiyorsanız sizin de birşeyler yapmanız gerekir.

Fazla yağ, şeker ve tuz çocuğunuzun zeka puanını düşürürken, tüketilen sebze ve meyveler çocuğunuzun zekasına olumlu katkıda bulunuyor.

Doğumdan itibaren ilk 6 ay bebek için en önemli besin anne sütüdür. Anne sütüyle beslenen bebeklerin enerji ve besin ihtiyacının tamamı karşılanmış olur. 6 aydan sonra ise doğru besinleri seçmek önemlidir.

1 yaşına gelmiş çocuğunuza artık et, yumurta, süt ve süt ürünlerinin yanı sıra kurubaklagil gurubu besinleri yedirmeniz ve bu besinlerle dost olmasını sağlamanız gerekir. Çocuğunuza bu besinleri yedirirken mutlaka C vitamininden zengin olan besinlerden de tattırın.

Evet çocuğunuzun sağlıklı gelişimi için 1 yaşına kadar tuzla tanışmasını engelleyin. 1 yaşından sonra ise mümkünse iyotlu tuz kullanın yemeklerinde. Omega 3 bakımından zengin olan balık, ceviz, semizotu gibi besinler yedirmeyi unutmayın. Çünkü Omega 3 duygusal dengesizlik, düzenli çalışma bozukluğu, dikkat eksikliği gibi durumlarda olumlu etkilere sahiptir.

Çocuğunuzun yemeklerini hazırlarken mümkün olduğunca düdüklü tencere kullanmaya özen gösterin çünkü en sağlıklı yöntem budur. Yemekleri günlük olarak hazırlayın ve hazır gıdadan uzak durmaya özen gösterin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir