Hamilelik Testi Nezaman Yapılmalıdır?

Hamile olduğunuzdan şüphe mi ediyorsunuz? Öyleyse ilk yapmanız gereken iş,  bir eczaneye gidip evde kendi yapabileceğiniz idrar testlerinden satın almak olmalıdır. Ama aklınızda bu testlerle ilgili bir sürü  soru olabilir. Testi ne zaman yapmalısınız? Eğer testi erken yaptıysanız bir sonraki adımınız ne olmalı? Test sonucunun pozitif ya da negatif olması durumunda ne yapmalısınız gibi…

Gebelik-Testi-Ve-Hcg-Hormonu

Hamilelik sonrası 4 günü geçmiş döllenmiş yumurta HCG adı verilen bir hormon salgılar.Bu HCG hormonuna insan koryon gonadotropini adı da verilir. Hamilelik sonrası salgılanmaya başlanan HCG hormonu anne adayının vücuduna yayılır.Önce kanda bulunan HCG daha sonra idrara da geçer.Bu nedenle gebelik testleri kanda yapılabildiği gibi idrardan da yapılabilmektedir.

İdrar örneğinin alınması kan alınmasından daha kolay ve pratik olduğundan evde yapılan gebelik testleri idrardan yapılmaktadır.Burada önemli olan sabah ilk idrardan yapılan gebelik testinin güvenilirliğinin daha yüksek olduğunun bilinmesidir. İdrar verilerek yapılan gebelik testlerinin temel prensibi HCG hormunu ile HCG antikoru arasında oluşan reaksiyonun tesbit edilmesi esasına dayanmaktadır.
Gebelik testi esnasında ilk reaksiyonun gerçekleşip gerçekleşmediğini belirlemek için ikinci bir reaksiyona ihtiyaç vardır. Bu da bir renk değişimi varlığının incelenmesiyle ortaya konur.Evde yapılan ve eczanelerde kolaylıkla bulunabilen idrar gebelik testleri bu şekilde sonuç vermektedir. Evde gebelik testi yapan anne adayları sabah ilk idrarlarını temiz bir kaba yapmalı ve gebelik testi ile idrarlarını temas ettirdikten sonra, renk değişimini gösteren bir çizginin varlığını tesbit ederek gebe olup olmadıklarını anlamaktadırlar.
Burada unutulmaması gereken bir nokta da ,özellikle gebeliğin ilk günlerinde bazı gebelik testleri negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda gebelik belirtileri ve adet görmeme olayı da devam ediyorsa bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.
Kadın Doğum uzmanı gerekirse kan testi ve ultrason gibi yöntemlerle gebelik yönünden incelemeler yapabilir.Aynı şekilde gebelik testi pozifse de ileri tetkik ve inceleme için de bir Kadın Doğum uzmanına başvurulmalıdır.

gebelil testi

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Evde yapılan gebelik testleri adetin gecikmesinden 1 hafta sonrasında yapılırsa anlamlı sonuçlar verebilir. Özellikle adetin gecikmesinden 10 gün sonrasında evde yapılan gebelik testleri,usulüne uygun yapıldığı takdirde % 90 ve üstü doğru sonuç vermektedir. Gebelik testi, hastanede, laboratuvarda,  klinikte veya doktor nezaretinde de yapılabilir.Bunun için de ideal olan ortalama 1 haftalık bir adet gecikmesi varlığıdır.
Doktor tarafından genellikle kanda yapılan gebelik testleri istenir.Bu teste ise Beta HCG testi denir. Hızlı ve kesin sonuç verdiğinden , Beta HCG testi oldukça güvenilirdir.Hamile olmayan bir kadında kandaki Beta HCG seviyesi 0-10 mIU/ml’dir.Beta HCG değerinin 10 mIU/ml’dir dan yüksek olması gebeliği düşündürmektedir.

Hamilelik Testi Nezaman Yapılmalıdır?” için bir yorum

  • 7 Nisan 2014 tarihinde, saat 18:57
    Permalink

    Siradisi annelik demek hryseei cifter cifter 2, hatta 10 kati yasamak demektir. Birbirinden ayirmadan gonul rahatligiyla evlatlarini buyutmek demek. Ki sansli bir sekilde ayni anda hem kiz hem de erkek annesi olmanin guzelligini yasamak demek. Yasadigim tum yorgunluk, aci ve stresin iki yanagima konulan opucukle unutulmasi demek. Yolda yururken iki elimi de tutan iki minik el demek Tekiz anneleri alinmasin ama en ozel annelik demek. İkiz anneleri ne demek istedigimi anlamistir sanirim 😉

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir