Hamileyken egzersiz yapılır mı?

hamilelikte egzersiz yapılır mı?

Hamilelik döneminde  Egzersiz Neden Gereklidir?

Gebelikte egzersizin iki amacı vardır, Birincisi gebelikte önerilenin üzerinde kilo almamak, ikincisi ise doğum esnasında kullanılacak kasları geliştirmektir.

hamilelik-egzersiz

Egzersizlerimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyim?

1-Sıcak ve nemli havada veya ateşli bir hastalığınız varsa egzersiz yapmayın.

2-Kalp atım hızınızın 140’ın üzerine çıkmasına izin vermeyin. (Bu değeri, özel bir saat ve beraberindeki aparatlar eşliğinde ölçebilirsiniz.

3-Yorucu bir egzersizi 15 dakikadan uzun yapmayın.

4-Vücudun susuz kalmamasına özen gösterin.

Egzersiz Seçiminde Nelere Dikkat Etmeliyim?

1-Silkinme, hoplama, zıplama içeren hareketlerden kaçının.

2-Aşırı şekilde gerilmeyin, esnemeyin. Gebelikteki hormonal değişiklikler eklem yerlerini gevşettiğinden incinmeler oluşabilir.

3-Yerde yüzüstü yapılan hareketlerden kaçının.

4-Dizleri bükerek karnı sıkıştıran hareketlerden, her iki bacağı birden kaldırmaktan, ayaktayken eğilip ayak parmağına dokunmaktan kaçının.

gebelikde-egzersiz

Hangi Gebeler Egzersiz Yapamaz?

Daha önce 3 veya daha fazla düşük yapanlar,ikiz bebek doğurmuş olanlar, plasenta öngelimi olanlar, kanama geçirmiş olanlar, rahim yolu yetersiz olanlar bir doktora danışmadan kesinlikle egzersiz yapmamalıdır.

En kolay ve en güzel egzersiz yürüyüştür. Diğer egzersizler yapılırken ilk günlerde birer-ikişer kez denenip sonra sayı yavaşça arttırılmalıdır. Hiçbir zaman kendinizi bitirecek kadar zorlamayın. Ağrı, vajinal kanama, nefes yetmezliği, düzensiz ve hızlı kalp atışı, baygınlık ve ya baş dönmesi olursa mutlaka hekiminizi arayın.

Sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir