iş hayatında kadın olmak

iş hayatında kadın olmak

Hayat şartları o kadar zorlaştı ki artık kadının da çalışması ev bütçesine katkı sağlaması gerekti. Bu bir gerçekti tek maaşla olmuyor diye çoğu kimseden duymuşuzdur bu cümleyi.

Kadın çalışmalı ekonomik özgürlüğünü eline almalıydı. Çünkü ilerde başına ne geleceği belli olmazdı. Buda bir gerçekti. Ya kocası ilerde boşarsa ne yapardı düşüncesi vardı. Ama yıl 2013 bütün bu gerçeklerin yanında kadınların “çocukta yaparım kariyer de yaparım” demesi ile bana göre çok şey değişti.  Annemin yıllarca ben sizin için çalışıyorum cümlesiyle büyüdüm. Keşke annemde çocukta yaparım, kariyer de yaparım diyerek kendi için çalışsaydı. Artık kadınlar iş hayatının her yerinde kendilerini gösteriyor. Kadının olmadığı iş ortamının olmadığını düşünüyorum. Maden ocakları demeyin çünkü artık kadınlar da maden ocaklarına iniyorlar, benim tanıdığım maden mühendisi olan bayanlar var. Kadınların toplumumuz da geleneksel bir rolü var oda annelik. Ama annelik yapan kadının çalışmayacağı diye bir kuralı yok.  Hem anne olup, hem de çalışmayı başaran milyonlarca kadınımız var. Hem anne olup, hem de çalışan kadınların bu işi çokta güzel yaptıkları görülmekte. Kadınların çalıştığı ortamlara daha fazla saygınlık getirdiği kanaatindeyim. Kadınların çalıştığı ortamda daha kibar, daha sevecen, erkeklerin daha nazik oldukları görülüyor. En azından erkekler kadın var diye rahat rahat kabalık yapamıyorlar. Bu bir gerçektir. Erkekler yok öyle bir şey deseler de, uzmanlar kadınların stadyumlara maç izlemeye gitmelerini, gittikleri takdirde stadyumlarda daha az kavganın olacağını söylemişlerdir. Erkekler kabul edin kadınlar gittikleri yerlere, çalıştıkları ortamlara düzen getiriyor.  Kibarlık, nezaket getiriyor.

iş hayatında kadın olmak Çalışma hayatlarına güzellik getiriyor. Kadınlar artık çocukta yapıyor kariyer de. Yıl 2016 artık kadınların çoğu mecburiyetten değil kendileri için çalışıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir