Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir?

Kalp krizi nedir ? Kalp Krizinin Belirtileri Nelerdir ?
kalp_krizi-2

Kalp krizi (miyokard enfarktüsü) kalp kasının bir bölümünün o bölgeye yetersiz kan akışından dolayı ölmesi (kalıcı hasara uğraması) sonucu meydana gelir.

Kalbi besleyen damarların kan akımının çeşitli nedenlerle ani azalmasına veya kesilmesine bağlı olarak gelişen ve o damarın beslediği kalp kasında çeşitli derecede hücre ölümü ile sonuçlanan ve kalp krizi olarak bilinen bir hastalıktır Hastaların kalp krizinden kaybedilmelerinin önlenmesi olayın ilk anından itibaren en kısa zamanda hastaneye ulaşmasına bağlıdır

kalpkrizi-1

Kalp Krizinin Belirtileri;

Göğüste yeri tam olarak belli olmayan sıkışma hissi veren bir ağrı olur. Göğüste daralma hissi uyandırabilir,
“Göğüsde fil oturuyormuş” gibi veya Hazımsızlık olarak da hissedilebilir.
Bu ağrı sol kola ve çeneye doğru yayılır Ağrı hareket etdiğinizde artar, dinlenirken ise azalır, fakat hemen geçmez. Ağrı yarım saatten uzun sürer. Ağrıyla birlikte soğuk soğuk terleme ve mide bulantısı ve Nefes darlığı olur. Öksürük Baş dönmesi ve sersemleme Bayılma da gerçekleşebilir..
diyabet hastalarında belirtiler çok gizli olabilir. hemen hemen hiç ağrı duymazlar ve sadece nefes darlığı ve soğuk terleme şikayetleri olur. Bazı hastalarda ise mide ülseri veya pankreatit ağrısıyla kalp krizi ağrısı karıştırılabilir, ülser olarak yanlış yorumlanabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir