Karabuğday nedir? Karabuğdayın faydaları

Karabuğday nedir?

Karabuğday’ın  en çok ilgi çeken kalite özelliği onun yüksek besin değeridir.Karabuğday günlük ihtiyaç duyduğumuz besinlerin büyük miktarı için doğal bir kaynaktır.
– Karabuğday tanelerindeki protein miktarı %13-15 arasındadır. Bütün bitki aleminde en iyi bilinen kalite özelliği hazmedilebilir proteini en yüksek oranda bulundurmasıdır. Hatta bu oran soya fasulyesinden bile fazladır. Bu inanılmaz derecedeki yüksek protein içeriğinin sebebi vücut tarafından üretilemeyen temel sekiz amino asitin tümünün karabuğday da bulunmasıdır. En dikkat çekici besin karakteristiklerinden biri lisin oranının yüksekliğidir.(% 5-7) Lisin proteinin değiştirilerek vücut tarafından kullanımına yardım eder. Vücudumuz karabuğdayda bulunan proteinin % 74’ünü kullanabilir. Bu oran bitkisel proteinler içinde en yüksek kullanım oranıdır. ( Kahverengi pirinç % 70 buğday % 67 Soya % 61 ) Bu temel amino asitleri bulundurmasının yanı sıra karabuğday kompleks karbonhidratları ihtiva ettiğinden protein yakılmaksızın vücudun enerji ihtiyacı karşılanır. Bu da vücutta proteinin en etkili ve yararlı bir şekilde kullanılması demektir. Karabuğday da kompleks karbonhidratların oranı % 75’dir.

 

 Karabuğdayın faydaları

1. Karabuğday flavonoid rutin içeren vitaminler ihtiva eder. Rutin’in kandaki kolesterolü azaltıcı etkisi ve damarlara esneklik ve güç kazandırdığı bilinmektedir. Buna ilaveten yüksek kan basıncını önleyici bir etkisi de vardır. Rutin. Rutin’in etkisi vitamin C ilavesiyle daha da artırılabilir.

2. Karabuğday insan vücudunda istenmeyen kolesterolün azaltılmasında etkilidir. Karabuğday’daki Steroller kan serumunda kolesterol artışını engeller.

3. Japon araştırmacılar karabuğdayın vücudu rahatlattığını iltihaplanmayı aşırı terlemeyi burun kanamasını iyileştirdiğini ve önlediğini ve bağırsakların fonksiyonlarının iyi bir şekilde devamlılığını sağladığını bildirmişlerdir.

4. Karabuğday unu raf ömrünün artması için hafif bir ısıl işleme ihtiyaç duyar.

5.İnsan vücudu karabuğday da bulunan proteinin % 74’ünü kullanabilir. Diğer bazı gıdalarda yüksek proteine sahiptir ancak çoğu yüksek oranda da yağ ihtiva ederler. Oysa karabuğday hemen hemen yağsızdır.

6. Karabuğday’da Gluten bulunmaz. Gluten Çölyak hastaları için bir problemdir. Çünkü bu hastaların Gluten’i hazmetleri mümkün değildir. Eğer bu hastalar gluten ihtiva eden gıdalar yemeye devam ederlerse bağırsak duvarları iltihaplanır ve besinlerin absorbsiyonu mümkün olmaz. Daha ileri safhalarda ishal gaz şişkinlik kramp ve ağrı oluşabilir.

7. Karabuğday mükemmel bir Amino asit kompozisyonuna sahiptir ve temel sekiz amino asitin tümünü ihtiva etmesi dolayısıyla insan beslenmesi için iyi bir seçimdir. Tam bir protein olmaya çok yakın bir gıdadır. Lysine çok yüksek oranda bulunur. Bu oran buğday ve beyaz pirinç’dekinin iki katı kadardır.

8. Karabuğday önemli miktarlarda B1 ve B2vitamini ihtiva eder. B1 vitamininin sinirlerin çalışmasını kolaylaştırıcı bir etkisi vardır. B2 vitamini ise yağların işlevlerinde yardımcıdır. Günde 100 gr karabuğday tüketilirse yetişkin bir insanın günlük Vitamin B1 ihtiyacının % 40’ı karşılanır.

9. Potasyum magnezyum fosfor ve demir karabuğday ununda bol miktarda bulunur. Demir diğer tahıllarda olduğundan daha yüksektir. Bu mineraller yüksek tansiyon ve kansızlıkta çok önemli bir role sahiptirler.

10. Karabuğday karaciğerin çalışmasını kolaylaştıran choline ihtiva eder.

11. Karabuğday az miktarda yumurta tavuk sebzelerle birlikte tüketilirse ideal dengeli ve besleyici bir yemek yenilmiş demektir.

12. Bunlara ilaveten karabuğday düzenli olarak 30 gr tüketilirse yaş ve kilo önem taşımadan yüksek kan basıncını düşürdüğü tespit edilmiştir. (Jiang et al. 1995).

Karabuğday’ın Sağlımıza Faydaları:

Vücutta Kolesterolü
Karabuğday da bulunan besinler kan şekerinin kontrolüne katkıda bulunur
Karabuğday Safra Taşı Oluşumunu Engellemede Yardımcıdır
Kanser Önleyici Etkisi Sebze ve Meyvelerle Eşit veya Daha Yüksektir
Lignan Kalp Hastalıklarına ve Kansere Karşı Koruyucu Bir Maddedir
Vücutta yağ toplanmasını engelleyicidir
Barsakların çalışmasını destekler
Karabuğdayda Gluten Bulunmaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir