Metabolizmayı hızlandırma yolları

Metabolizmamız yediğimiz ve içtiğimiz her besini enerjiye çevirmekle yükümlüdür. Kilo, cinsiyet ve yaş gibi önemli faktörler metabolizma hızımızı etkiliyor ancak biz hızlandırmanın yollarını da biliyoruz neyse ki. Metabolizmamız hızlı çalıştıkça daha çok kalori yakabiliriz ve böylelikle doğru beslendiğimiz halde, kilo almaktan şikayet etmiyor oluruz.

 

metabolizma

Metabolizmayı hızlandırmak için;

1. Uyuyun: Araştırmalar uykuyu yeterince almamanın metabolizmayı yavaşlatabileceğini söylüyor. Eğer siz de metabolizmanızın düzenli bir şekilde çalışmasını istiyorsanız uykusuz kalmamaya dikkat edin.

2. Yeşil çay için: Yeşil çayın hem antioxidan etkisi olduğu hem de metabolizmayı hızlandırdığı kanıtlanmış. Ayrıca bu doğal bitkinin kalorisi olmadığından günde bir veya iki bardak yeşil çayı rahatlıkla içebilirsiniz.

3. Egzersizlerinizin yoğunluğunu artırın: Her zaman yavaş ama düzenli bir egsersiz yararlı olsa da, dönem dönem yoğunlaştırdığınız egzersizler metabolizmanızı harekete geçirebilir. Böylelikle spor esnasında daha çok kalori yakabilirsiniz.

4. Kahvaltıyı atlamayın: Kahvaltıyla ilgili bunca ısrara ve bilgiye rağmen yoksa hala kahvaltıyı geçiştiriyor musunuz? Günün en önemli öğünü olarak gösterilen kahvaltıyı sakın atlamayın. Kahvaltı size gün içinde ihtiyacınız olacak enerjiyi sağlarken, metabolizmanızın düzenli çalışmasına da yardımcı olur.

5. Biraz ağırlık kaldırın: Ağırlık kaldırmak sadece kas yapmanızı sağlamaz, aynı zamanda metabolizma hızınızı artırarak, güzel bir görüntünün yanında sağlıklı bir vücut da kazandırır.

6. Bol bol su için: Günde 8 bardak su içmek önerilse de, siz bu sayıyı tamamlayınca durmayın. Ayrıca diğer içeceklerin suyun yerini tutmadığını da aklınızda bulundurun. Bazı insanların metabolizmasını harekete geçirebilmesi için içmesi gereken su miktarı diğerlerinden farklı olabilir.

7. Yemeklere baharat katın: Bir dahaki sefere kendinize tavuk hazırlarken içine biraz acı biber ekin. Capsaicin maddesi sayesinde biberin yarattığı ısı, metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlarken aynı zamanda da yemeklerinize güzel bir tat katacaktır.

8. Kardiyo çalışmayı unutmayın: Tek bir egzersize bağlı kalmayın. Özellikle kardiyo gibi vücudu kısa zamanda olduça yoran egzersizleri de çalışma temponuza ekleyin. Bilimsel araştırmalar, 45 dakikalık bir kardiyo egzersizinin, ertesi 12 saatte metabolizmanın hızlı çalışmasına yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır.

9 .Yemek yemek de metabolizma hızını artırır: Kim derdi ki kilo vermek için yemek yemelisiniz? Ton balığı ve greyfurt gibi bazı yiyeceklerin metabolizma hızını arttırdığı ve yumurta gibi besinlerin de protein yapımına katkıda bulunduğu kanıtlandı. Siz de yemek yemekten kaçınmak yerine, doğru besinleri tüketerek kilo verebilirsiniz.

10. Sabahları kahve için: Sabahları içtiğiniz sütsüz ve şekersiz kahve ,sizi hem uyandırır hem de kana çabucak karışarak metabolizma hızınızı arttırır.

11. Bol bol gülün: Gülmenin hem size hem de etrafınızdakilere büyük faydası var. Bilimadamları her gün 10 dakika gülmenin sağlığa çok yararlı olduğunu belirtiyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir